Nejoblíbenější PH u nás: Zajíček ve své jamce –s malým pokračováním. Na signál chutě skoč, dítě, které představuje zajíčka, vyskočí, a vybere jednoho kamaráda z kruhu. Chytnou se za ruce a točí se dokola. My jim tleskáme do rytmu a zpíváme: Za tou naší vesnicí tancovali zajíci, 1,2,3,4 dokola se točili.
Hop a hop, chroupy, chroup, skáče si zajíček po louce v blízkosti vesnice…. Najednou uslyší: „Ahooooj, tam dole“. Odkud to jde, podivuje se hnědý zajíček a nastraží svoje dlouhé uši. Zvedne hlavu a za plotem uvidí podivný zamřížovaný domeček, a v něm také nějakého ušáčka.
„Ahoj“, odpoví mu zajíček. „Kdo jsi, a co tam děláš, brachu, ještě jsem nikdy neviděl bílo-černého zajíce“? „Ale, já jsem králíček domácí, a jsem tady zavřený, a nemůžu ven“. „To by se mi nelíbilo“, povídá zajíček, „já si běhám, skáču, kličkuji, kde chci“. „Líbí se ti tam, králíčku“? „Hodně spím, nehoní mě ani liška, ani orel, ani pes a mám každý den čerstvou vodičku a seno, čisto, hodně světla, ale nakonec skončím jako potrava pro lidi, tak nevím, jestli si mám stěžovat nebo ne“. „Aha, to je smutné, mě zase honí kdekdo, a každý den se musím mít neustále na pozoru“. „Moc ti závidím pravidelnou stravu, my zajíčkové teď často umíráme žízní a hlady, protože je málo luk, a všude jen samé pole a nemáme se kde napást“. „Ale jsem svobodný, mohu metat kotrmelce, nebo skákat do výšky či do dálky“. „Podívej, přeskočím tenhle plůtek…ááá, hop. „To je bezva“, směje se králíček, „s tebou se sranda, zajíčku, mohl bys přijít častěji a vyprávět mi o světě tam venku“. „To bych mohl“, povídá zajíček, budeme kamarádi“.
„A co by tě zajímalo, králíčku?“ „Třeba jaké máš v lese kamarády, a kde bydlíš, také máš domeček?“ „Já moc s nikým nekamarádím, povídá zajíček, já jsem spíš samotář“. „Ukrýt se pro nás zajíčky, není snadné, ale mám v lese pěkný suchý pelíšek“. „Aha, jsi rád sám, to je zajímavé“, povídá králíček, „všechna zvířátka tady na dvorku jsou ráda spolu“. „Tak mi aspoň řekni, jaká zvířátka bydlí v lese“. „Dobře“. povídá zajíček, „a ty mi zas na oplátku povíš, kdo to támhle kvoká a bečí“. Domluveno! Haf haf! “Áááá, to se mi nelíbí, musím pelášit, králíčku, tak si to dopovíme příště, ano“?
Víš, na co se králíček chová? (maso, kůži a srst).
Vyjmenuj aspoň 3 dobrůtky, co si králíček dá rád k snědku. Na jaké písmenko začíná králík a zajíc? Je králík větší než kočka? Může se zajíc potkat s žirafou? Může zajíc do kina? Proč je zajíc hnědý? Co to znamená býložravec? Co jsi ty?
V kterých pohádkách se vyskytuje zajíc / králík? Znáš pohádku Jen počkej zajíci? O Koblížkovi? Znáš bajku Zajíc a želva? Víš, co to jsou bajky? Jaký je rozdíl mezi pohádkou a bajkou?
Zajíc a želva – audio povídka – bajka – poučné – YouTube
Zajícům vadí promáčený pelech, jaký ty máš pelíšek? Steleš si postýlku? Nebo to za tebe dělá maminka? Papáš v postýlce, nebo pěkně u stolečku? Uspořádejte v lese zaječí závody v kotrmelcích, v pelášení, v kličkování a především ve skoku dalekém i vysokém. A víš, jak se jmenuje bílý králík, který žije v oblastech, kde je velká zima? A proč má bílou barvu? Večer si můžete zahrát zvířátkové stínové divadlo na zeď.
Na signál „liška“ utíkej. Na slovo „zajíc“ tleskni. Předmatematické: Maminka vystřihne 2 ušáky, jednoho vybarvi hnědě a jednoho černobíle. Před každého položí 3 mrkvičky (papírové, nebo pampelišky´). Jak to uděláš, aby zajíc měl víc než králík? Kolik přidáš zajíčkovi, aby měl 5 mrkviček? atd.
Lehněte si do trávy a dívejte se na oblohu. Najdete mráček ve tvaru zajíce? Kresba Kreslení zajíce, dle říkadla. Uděláme oválek, dvě oči jak korálek, čumáček a fousky, dvě ouška ouzký.